DILYN COTE, ALL-AMERICAN THROWER ON BOYS' INDOOR TRACK TEAM
2015-2016 SEASON
Kyle Beaulieu
Evan Masse Austin Forget Manny Ceballos Justin Mojica |
Noah Desplaines
Caden Unwin Brian Diaz Wandell Felix |
Harrison Blais
Colin Godfrin Hezekiah Adeyeye David Cournoyer |
CONGRATULATIONS TO SENIOR KYLE BEAULIEU WHO LED THE BASEBALL TEAM WITH A TRIPLE & 3 RBIs IN LOSS TO COVENTRY! |
CONGRATULATIONS TO NOAH DESPLAINES & EVAN MASSE WHO HIT 2 RBIs IN BASEBALL GAME VS COVENTRY |
TEAM CAPTAINS ARE: Peyton Carignan and Zachary Lorusso |
Junior Varsity Head Coach: Derek Carignan
|
Golf
IN ACTION AT THE NEW ENGLAND COUNTRY CLUB
Boys' Outdoor Track
Head Coach: George Briggs
Assistant Coach: Barbara Daluz
Assistant Coach: Barbara Daluz
TEAM CAPTAINS ARE: Evan Bartholomy, Jared Briere, Joshua Correia, and Jacob Greenless
JARED BRIERE, JUNIOR, ON THE BOYS’ TRACK AND FIELD TEAM, HAS BROKEN THE RECORD OF 197 FEET FOR HIS HAMMER THROW WITH A PERSONAL BEST OF 207 FEET 9 INCHES!
JARED ALSO SET A SCHOOL RECORD WITH THE 16 POUND COLLEGE OLYMPIC HAMMER WITH A THROW OF 173 FEET BEATING HIS OWN PREVIOUS SCHOOL RECORD OF 166 FEET 6 INCHES!
Jared Briere and Dilyn Cote placed 1st and2nd in the 5k hammer at the International Implement Invitational
They currently rank #1-2 in country in the 5k at 207'11" and 194'7"
Girls' Outdoor Track
Head Coach: Marc Piette
Assistant Coach: Barbara Daluz
Assistant Coach: Barbara Daluz
TEAM CAPTAIN ARE: SENIORS Elizabeth DiTomasso,Veronica Almeida, and Amanda Taft
Softball
Varsity Head Coach: Daniel Belisle
TEAM CAPTAIN IS: Brittany Girard
7TH INNING WIN VS. SCITUATE
http://www.woonsocketcall.com/sports/seventh-inning-magic-novans-win-first-place-showdown/article_fb17539c-197e-11e6-ac55-87f4dc4fb564.html
CONGRATULATIONS GIRLS' SOFTBALL FRESHMAN ABBIE RODERICK WENT 5-FOR-5 WITH 2 HOME RUNS, 7 RBIS AND 3 SCORED RUNS IN WIN 13-10 VS JOHNSTON!
CONGRATS GIRLS' SOFTBALL TEAM! IN 2ND PLACE! LUNDYN FORCIER, CHRISTINA LUSSIER & ABBIE RODERICK CONTRIBUTE TO 13-10 VICTORY OVER JOHNSTON!
|
|
|
|
Boys' Tennis
Head Coach: Mike Lemay
TEAM CAPTAINS ARE: Tommy Phimmasene, Tommie Daosaeng, and Austin Rodriguez
TEAM MEMBERS:
-Andy Ratsapho
-Khamron Savatly
-Tommy Phimmasene
-Joe Labreche
-Timmy Tanakhone
-Tommie Daosaeng
-Micheal Pisarek
-Alex Khounmixay
-Luis Galicia
-Austin Rodriguez
-Garret Lambert
-Kyle Roberts
-Kevin Nguyen
-Seyha Chuk
-Andy Ratsapho
-Khamron Savatly
-Tommy Phimmasene
-Joe Labreche
-Timmy Tanakhone
-Tommie Daosaeng
-Micheal Pisarek
-Alex Khounmixay
-Luis Galicia
-Austin Rodriguez
-Garret Lambert
-Kyle Roberts
-Kevin Nguyen
-Seyha Chuk
CONGRATULATIONS TO KYLE ROBERTS & LUIS GALICIA ON THEIR BOYS' TENNIS DOUBLES WIN VS CRANSTON WEST YESTERDAY!
HIGHLIGHTS OF THE GAME VS. CLASSICAL IN APRIL
BOYS' TENNIS TEAM DRESS DOWN DAY FUNDRAISER
Unified Basketball
Head Coach: Samantha Darling
Assistant Coach: Nancy Giordano
Assistant Coach: Nancy Giordano
Basketball game today at 3:30 HOME GAME, GO NOVANS!!!!
TEAM CAPTAINS ARE: Jamar Abney and Shaquille Medina
ARCHIVES
2014-2015 SEASON
Baseball
Baseball team in Playoffs vs Bishop Hendricken and N. Providence
MEET THE VARSITY TEAM!
Joshua Mosseau
Frandy Sanchez
Manny Cebellos
Alex Denoyelle
Austin Forget
Noah Desplaines
TJ Cahill
Jhovanny Lopez
Jaquan Guerrero
Kyle Girard
Evan Masse
Kyle Beaulieu
Justin Mojica
Elijah Brackett
Joshua Mosseau
Frandy Sanchez
Manny Cebellos
Alex Denoyelle
Austin Forget
Noah Desplaines
TJ Cahill
Jhovanny Lopez
Jaquan Guerrero
Kyle Girard
Evan Masse
Kyle Beaulieu
Justin Mojica
Elijah Brackett
Softball
Head Coach: Dan Belisle
TEAM MAKES PLAYOFFS!
REMAINING GAME SCHEDULE:
5/11 @Davies
5/12 @Tiverton
5/14 Burrillville @ home (Cold Spring Park)
5/20 @Burrillville
5/23 Scituate @ home
5/26 @No.Smithfield
5/28 Ponaganset @ home
ROSTER
Taylor Pawlina Sr. #15
Tayla Sevigny Sr. #32
Amanda Nunez Sr. #29
Dacia Macneill Sr. #33
Erin Marcet Sr. #14
Emily Brunetti Sr. #10
Brittany Girard Jr. #5
Taila Landry Jr. #3
Michelle Bessette Jr. #24
Katyana Colburn So. #4
Christina Lussier So #20
Madison Mitchell So #11
Kayleigh Perrico So #9
Ariel Lopez Fr #8
Lundyn Forcier Fr #1
Taylor Webster Fr #22
Joevanna Barnwell Fr #17
Danielle Fernandes Fr # 7
5/11 @Davies
5/12 @Tiverton
5/14 Burrillville @ home (Cold Spring Park)
5/20 @Burrillville
5/23 Scituate @ home
5/26 @No.Smithfield
5/28 Ponaganset @ home
ROSTER
Taylor Pawlina Sr. #15
Tayla Sevigny Sr. #32
Amanda Nunez Sr. #29
Dacia Macneill Sr. #33
Erin Marcet Sr. #14
Emily Brunetti Sr. #10
Brittany Girard Jr. #5
Taila Landry Jr. #3
Michelle Bessette Jr. #24
Katyana Colburn So. #4
Christina Lussier So #20
Madison Mitchell So #11
Kayleigh Perrico So #9
Ariel Lopez Fr #8
Lundyn Forcier Fr #1
Taylor Webster Fr #22
Joevanna Barnwell Fr #17
Danielle Fernandes Fr # 7
Boys' Tennis
Head Coach: Mike Lemay
Boys' Outdoor Track
Head Coach: George Briggs
The WHS Boys Track & Field Team completed their dual meet season with a 10-1 record good for 2nd place in the tough Northern Division. The team now enters the championship phase of the season with the League Championship Meet (May 11), the Classical Classic (May 16), the Class ‘A’ Meet (May 23), The Hendricken Invitational (May 30), and the State Meet at Brown University (June 6).
The team is led by a strong underclassmen contigent which includes: Throws: Jared Briere, Dilyn Cote, & Jacob Greenless. Sprints:
Melik Okojie, Brendon Louis, & Osadolor Izedonmwen. Jumps: Troy Rivers, Josh Correia, & Luke Lawrence. Middle Distance: Keith Jillette, Horia Padurean, & Jon Upshur.
The future looks very bright with the cross country and track programs back at Woonsocket Middle School under the direction of New England Distance.
TEAM ROSTER
SENIORS
Eric Coburn
William Flores
Osadolor Izedonmwen
Luke Lawrence
Jacob Pouliot
Jaston Robinson
Javon Roman
Isaiah Thomas
JUNIORS
Evan Bartholomy
Nicholas Beals
Zachary Blanchard
Keegan Dubois
Taylor Gray
Adam Guilbert
Keith Jillette
Ben Partington
Michal Pisarek
SOPHOMORES
Jared Briere
Brett Campbell
Dilyn Cote
Cameron Duguay
Evander Gomes
Jacob Greenless
Jesse Mandeville
Neftalie Ortiz
Troy Rivers
Joseph Santiago
FRESHMEN
Calvin Bessette
James Candelario
Joshua Correia
Robert Henry
Matthew Jarret
Brendon Louis
Malik Okojie
Horia Padurean
Jarrett Rose
James Simonini
Jonathan Upshur
Raekwon Woodmansee
The team is led by a strong underclassmen contigent which includes: Throws: Jared Briere, Dilyn Cote, & Jacob Greenless. Sprints:
Melik Okojie, Brendon Louis, & Osadolor Izedonmwen. Jumps: Troy Rivers, Josh Correia, & Luke Lawrence. Middle Distance: Keith Jillette, Horia Padurean, & Jon Upshur.
The future looks very bright with the cross country and track programs back at Woonsocket Middle School under the direction of New England Distance.
TEAM ROSTER
SENIORS
Eric Coburn
William Flores
Osadolor Izedonmwen
Luke Lawrence
Jacob Pouliot
Jaston Robinson
Javon Roman
Isaiah Thomas
JUNIORS
Evan Bartholomy
Nicholas Beals
Zachary Blanchard
Keegan Dubois
Taylor Gray
Adam Guilbert
Keith Jillette
Ben Partington
Michal Pisarek
SOPHOMORES
Jared Briere
Brett Campbell
Dilyn Cote
Cameron Duguay
Evander Gomes
Jacob Greenless
Jesse Mandeville
Neftalie Ortiz
Troy Rivers
Joseph Santiago
FRESHMEN
Calvin Bessette
James Candelario
Joshua Correia
Robert Henry
Matthew Jarret
Brendon Louis
Malik Okojie
Horia Padurean
Jarrett Rose
James Simonini
Jonathan Upshur
Raekwon Woodmansee
Girl's Outdoor Track
Head Coach: Marc Piette
Golf
Head Coach: Chad Lamoureux
Team Members
Matt Letourneau
Steven LaPlante
Joe Smith
Joe Beaudion
Chandler Goetz
Alex Bautista
Andrew Baill
Matt Letourneau
Steven LaPlante
Joe Smith
Joe Beaudion
Chandler Goetz
Alex Bautista
Andrew Baill
Unified Basketball
SCHEDULE
2/24 Practice
2/26 Practice
3/3 Practice
3/5 Practice
3/10 Home vs. Mt. Pleasant 3:30
3/12 Practice
3/17 Away vs. Burrillville 3:30
3/19 Practice
3/24 Away vs. Tolman 3:30
3/26 Practice
3/31 Home vs. Cumberland 3:30
4/2 Practice
4/7 Home vs. North Providence 3;30
4/9 Practice
4/14 Away vs. North Smithfield 3:30
4/16 Practice
4/28 Home vs. Burrillville 3:30
4/30 Practice
2/24 Practice
2/26 Practice
3/3 Practice
3/5 Practice
3/10 Home vs. Mt. Pleasant 3:30
3/12 Practice
3/17 Away vs. Burrillville 3:30
3/19 Practice
3/24 Away vs. Tolman 3:30
3/26 Practice
3/31 Home vs. Cumberland 3:30
4/2 Practice
4/7 Home vs. North Providence 3;30
4/9 Practice
4/14 Away vs. North Smithfield 3:30
4/16 Practice
4/28 Home vs. Burrillville 3:30
4/30 Practice